El passat dissabte dia 15 van tenir lloc les eleccions primàries convocades per la coalició MÉS per tal de triar els membres de les llistes que han d'optar al Parlament i al Consell, així com a la batlia de Palma, en les properes eleccions locals i autonòmiques. Es tractava d'un procés inèdit en aquesta terra, en què s'havia obert la possibilitat que qualsevol ciutadà, fons militant o no dels partits de MÉS, formàs part d'aquestes llistes i en pogués ser votant.

A Capdepera comptàvem amb dos candidats a sortir escollits, Núria Garcia i Pere Fuster, entre els més de 100 ciutadans que hi optaven. I hem de dir, d'entrada, que ambdós aconseguiren el seu objectiu, ja que Núria Garcia hi entrà, en el lloc 18è a la llista del Parlament (9a de la lista de les dones); i Pere Fuster com a 7è a la llista del Consell (3r de llista dels homes, d'un total de 29). Dos molt bons resultats d'aquests dos polítics locals que, a més, s'imposaren folgadament en el nostre poble, com d'altra banda era d'esperar.

Aquest acte electoral que a tot Mallorca va discórrer amb absoluta normalitat, a Capdepera es va desenvolupar a l'entrada del Teatre Municipal, en una mesa presidida per Mateu Garau i amb Antònia Ballester i Pep Terrassa com a vocals. En el nostre poble hi particià un 86'8% dels censats.Llista Definitiva Parlament Mallorca:

1. Biel Barceló
2. Margalida Capellà
3. David Abril
4. Joana Aina Campomar
5. Antoni Reus
6. Bel Busquets
7. Josep Ferrà
8. Agustina Vilaret
9. Miquel Gallardo
10. Aina Maria Bernad
…..
18. Núria GarciaLlista Definitiva Consell de Mallorca:

1. Miquel Ensenyat
2. Margalida Puigserver
3. Joan Font
4. Mercè Bujosa
5. Lluís Apesteguia
6. Apol·lònia Miralles
7. Pere Fuster
8. Marta Jordà
9. Sebastià Gaià
10. Liniu SiquierI aquestes són les dades de Capdepera (amb les puntuacions corresponents):

Censats vot presencial: 106 (hi havia més de 20 inscrits per a votar telemàticament)
Votants: 92
Participació: 86’8 %

Parlament Homes:

David Abril 649
Antoni Reus 538
Josep Ferrà 407
Miquel Gallardo 327
Joan Massanet 271

Parlament Dones:

Núria Garcia 695
Margalida Capellà 524
Joana Aina Campomar 385
Rosa Cursach 370
Bel Busquets 324

Consell Homes:

Pere Fuster 787
Joan Font 515
Lluís Apesteguia 469
Jaume Alzamora 458
Sebastià Gaià 270

Consell Dones:

Margalida Puigserver 655
Mercè Bujosa 540
Apol·lònia Miralles 456
Inmaculada Salamanca 411
Magdalena Palou 246