Imprimeix
Categoria: Plaça del sitjar
Vist: 373
L’ajuntament de Capdepera, juntament amb els altres del Llevant, va rebre el premi Jaume II


 

 L'Auditori d'Alcúdia ha acollit l'acte de lliurament d'Honors i Distincions de l'Illa de Mallorca 2019, presidit pel president Miquel Ensenyat i els vicepresidents Francesc Miralles i Jesús JuradoL’acte d’enguany té un valor especial, coincidint amb el 40 aniversari de la creació del Consell de Mallorca. En total són tretze les persones o entitats que van estar reconegudes per la institució Mallorquina per la seva trajectòria, solidaritat o empremta a l'illa.

L'escriptora i artista, Catalina Juan Servera i el director d'orquestra, Eaktai Ahn han estat reconeguts com a Filla Predilecta de l'Illa de Mallorca i Fill Adoptiu de l'Illa de Mallorca respectivament. Una vintena d'antics consellers que varen governar al Consell de Mallorca van ser també protagonistes en l'homenatge al 40 aniversari de la institució, als que se'ls va entregar una litografia de l'artista Robert Ferrer on es representa la porta de Presidència de Palau Reial.


Tot seguit, Ensenyat, Miralles i Jurado van fer entrega de les Medalles d'Honor i Gratitud al Telèfon de l'Esperança, l'encarregat el va recollir el seu president, Marià Gastalvér; a l'Associació d'Amics dels Molins recollit pel seu vicepresident, Joan Mesquida; a Rosa Togores; a la Fundació Guillem Cifre de Colonya entregat al seu president, Josep Antoni Cifre; a Gabriel Riera Sorell; a Margalida Maria Riutort i finalment al vicerector d'Investigació i Internacionalització de la Universitat de les Illes Balears Jaume Carot en nom de la UIB.
 
També recolliren els guardons de Jaume II la tresorera d'Ángeles sin Alas, Isabel Requena; el cineasta Carles Bover i finalment, els batles de Son Servera i San Llorenç, els regidors de Manacor i Capdepera i la regidora d'Artà, juntament amb una representació municipal de policia, protecció civil i voluntariat anònim dels diferents municipis per reconèixer la resposta social del voluntariat anònim, dels equips d'emergències de les diferents institucions i dels col·lectius de diferents àmbits de la societat mallorquina que treballaren, dia i nit, per ajudar les persones damnificades per les conseqüències de la torrentada del 9 d'octubre de 2018.

L'elecció de les persones o entitats premiades s'ha duit a terme a través d'un procés participatiu entre els grups polítics de la institució i la ciutadania, que va poder fer propostes a través del portal de participació Entretothom del Departament de Participació Ciutadana i Presidència i van ser aprovats per unanimitat al Ple del Consell de dia 11 d'abril.

Filla Predilecta
Sra. Caty Juan Servera

Fill Adoptiu
Sr. Eaktai Ahn

Medalles d’Honor i Gratitud
Telèfon de l’Esperança
Associació d’Amics dels Molins
Sra. Rosa Togores Solivellas
Fundació Guillem Cifre de Colonya
Sr. Gabriel Riera Sorell
Sra. Margalida Maria Riutort Cloquell
Universitat de les Illes Balears

Premis Jaume II
Sra. Catalina Thomas Coll i Sra. Patricia Guijarro Gutiérrez
Ángeles sin Alas
Carles Bover Martínez
Municipis d’Artà, Capdepera, Manacor, Sant Llorenç des Cardassar i Son Servera